Přidej se

Jak nainstalovat root (návod)

Hotové návody, tipy a postupy. Jak na to.
Uživatelský avatar
Exp
Příspěvky: 5528
Registrován: 24. 10. 2012 20:00
Zařízení: Samsung Galaxy A40
Firmware: Android 9

Jak nainstalovat root (návod)

Příspěvek od Exp »

Co je to root a k čemu je dobrý:

Root znamená přidělení superuživatelských práv (nejvyšší možné oprávnění). Běžné aplikace neumí tuto úpravu využít, ale existují speciální programy, které právě díky rootu přináší rozšířené možnosti využití telefonu. Třeba možnost upravovat, mazat a přidávat soubory do systémové části, odstranit a zálohovat systémové aplikace, upravit výkon, nahrát alternativní rom a spoustu dalšího. Spolu s rootem se nainstaluje také program Superuser (SuperSU), ve kterém je možné přidat aplikace, které budou mít root přístup (bezpečnostní prvek).

Použití rootu je v rozporu se záručními podmínkami (= možnost ztráty záruky). Root je doporučen jen zkušenějším uživatelům (neodborným zásahem může dojít k poškození telefonu - např. smazání systémových souborů apod.). Autor návodu, ani kdokoliv jiný, nenese žádnou odpovědnost za jakékoliv ztráty nebo poškození způsobené použitím tohoto návodu. Vše děláte na vlastní odpovědnost!

Uvedené postupy jsou určeny pro provedení na počítačích s operačním systémem Windows. Pokud máte zájem návod rozšířit třeba o root na Linuxu, jakákoliv aktivita z vaší strany je vítaná. :)

Před provedením rootu:

Ať už máte v G300 verzi androidu 2.3 (GB) nebo 4.0 (ICS), doporučuji nainstalovat do počítače software Huawei HiSuite a spárovat telefon. Pokud bude bez problémů fungovat HiSuite, nebudete mít při provádění rootu problém (HiSuite instaluje do počítače ovladače telefonu). Pro správnou funkci je někdy nutné zapnout v telefonu ladění USB (menu - systémová nastavení - možnosti pro vývojáře - ladění USB). Po úspěšném spárování můžete HiSuite v počítači vypnout.

Diskuze k balíku HiSuite včetně odkazu ke stažení: viewtopic.php?f=4&t=28


Root Androidu 4.0.x - ICE CREAM SANDWICH

1. Před připojením telefonu k počítači zapněte režim ladění USB (menu - systémová nastavení - možnosti pro vývojáře - ladění USB).

2. Připojte telefon k počítači USB kabelem. Pokud se na displeji telefonu objeví výzva k zapnutí úložiště USB, ignorujte ji (úložiště USB nezapínat).

3. Stáhněte si do počítače program RootG300.exe (doporučuji umístit ho na plochu).

4. Spusťte v počítači stažený program RootG300.exe. Vyskočí okno programu, kde se začnou zobrazovat informace o probíhajícím rootu. Během tohoto procesu neodpojujte telefon. Po dokončení se telefon automaticky restartuje a na počítači vyskočí nové okno s informací o úspěšném provedení rootu.

Poznámka: Pokud program během rootování zamrzne s hláškou "waiting for device", pravděpodobně nejsou v počítači nainstalované ovladače k telefonu. V tomto případě počkejte, jestli si je systém nestáhne automaticky (může to trvat až 10 minut) a nebo se vraťte na začátek tohoto návodu a nainstalujte si do počítače software Huawei HiSuite.

5. Na telefonu by měl být úspěšně nainstalovaný root. Pro kontrolu úspěšnosti rootu se mrkněte do menu aplikací. Měla by tam být nová aplikace s názvem SuperSU, přes kterou můžete přidělit jednotlivým aplikacím superuživatelská práva.


Root Androidu 2.3.x - GINGERBREAD

Root Androidu 2.3 je o něco složitější než předchozí postup rootu Androidu 4.0. Pokud ale dodržíte níže uvedený návod, jde to hladce. :)

1. Pokud máte telefon kabelem připojený k počítači, odpojte ho. Vyjměte na min. 10 vteřin baterii a vraťte ji zpátky do telefonu (bez toho kroku se root nemusí podařit).

2. Stiskněte současně na boku telefonu tlačítko na snížení hlasitosti (VOL -) a zapínací tlačítko (POWER). Obě tlačítka držte po dobu 15 vteřin. Telefon se zasekne na úvodní obrazovce.

3. Připojte telefon USB kabelem k počítači.

4. Stáhněte si do počítače program GingerbreadRoot.exe (doporučuji umístit ho na plochu).

5. Spusťte v počítači stažený program GingerbreadRoot.exe. Vyskočí okno programu, kde se začnou zobrazovat informace o probíhajícím rootu. Během tohoto procesu neodpojujte telefon. Počkejte na zavření okna programu.

Poznámka: Pokud program během rootování zamrzne s hláškou "waiting for device", pravděpodobně nejsou v počítači nainstalované ovladače k telefonu. V tomto případě počkejte, jestli si je systém nestáhne automaticky (může to trvat až 10 minut) a nebo se vraťte na začátek tohoto návodu a nainstalujte si do počítače software Huawei HiSuite.

6. Vyjměte baterii, počkejte 10 vteřin a vraťte ji zpátky do telefonu (bez toho kroku nemusí root správně fungovat).

7. Stiskněte současně na boku telefonu tlačítko na zvýšení hlasitosti (VOL +) a zapínací tlačítko (POWER). Obě tlačítka držte po dobu 15 vteřin. Telefon by měl naběhnout do recovery módu. Měla by být vyznačená volba "reboot system now" (pokud ne, přesuňte se na tuto volbu tlačítky na boku telefonu pro snížení a zvýšení hlasitosti). Reboot system now potvrďte zapínacím tlačítkem (power).

8. Po dokončení restartu najděte v telefonu v menu aplikací program SuperUser a spusťte. Pokud se zobrazí výzva k aktualizaci souborů, potvrďte ji. Root je hotov.


Poznámka: Některé části těchto návodů byly volně přeloženy z anglického návodu na stránkách: http://huaweig300.com/how-to-root-the-huawei-g300/
Máš nápad na zlepšení SmartFóra? Napiš svůj návrh do příslušné sekce. :)

Rafan004
Příspěvky: 8
Registrován: 21. 2. 2013 21:08
Zařízení: Huawei Ascend G300
Firmware: U8815V100R001C00B952

Re: Jak nainstalovat root (návod)

Příspěvek od Rafan004 »

Super návod, ještě by to chtělo jak postupovat pro odstranění (pro případ záruční opravy). Díky

Uživatelský avatar
Exp
Příspěvky: 5528
Registrován: 24. 10. 2012 20:00
Zařízení: Samsung Galaxy A40
Firmware: Android 9

Re: Jak nainstalovat root (návod)

Příspěvek od Exp »

Mělo by stačit přeinstalovat firmware stejnou verzí. Pokud máš třeba B952 General Version, stačí stáhnout stejný instalační balík přímo od Huawei a přeinstalovat. V případě staršího GB existuje ještě možnost odebrání rootu přímo v nastavení aplikace SuperUser - unroot. Co jsem ale zkoušel, tak po tomto unrootu v GB sice zmizí SuperUser, ale když uděláš tovární nastavení, tak je to tam zase zpátky. Každopádně ale přeinstalace celého firmwaru by to měla odstranit kompletně (vyzkoušeno na oficiálních ICS).
Máš nápad na zlepšení SmartFóra? Napiš svůj návrh do příslušné sekce. :)

Rafan004
Příspěvky: 8
Registrován: 21. 2. 2013 21:08
Zařízení: Huawei Ascend G300
Firmware: U8815V100R001C00B952

Re: Jak nainstalovat root (návod)

Příspěvek od Rafan004 »

Po stažení souboru RootG300.exe mi hlásí antivir nález infekce (zřejmě trojský kůň). Tak nevm, jestli to za to stojí.

Uživatelský avatar
Exp
Příspěvky: 5528
Registrován: 24. 10. 2012 20:00
Zařízení: Samsung Galaxy A40
Firmware: Android 9

Re: Jak nainstalovat root (návod)

Příspěvek od Exp »

Já jsem oba ty soubory (pro GB a ICS) projížděl přes dva antiviry a bylo to bez problémů. Navíc je to z návodu ze stránky huaweig300.com, podle kterého to dělá spousta lidí a zatím teda vše v pořádku. Možná nějaký falešný poplach. :)
Máš nápad na zlepšení SmartFóra? Napiš svůj návrh do příslušné sekce. :)

Uživatelský avatar
Punkevník
Příspěvky: 69
Registrován: 13. 11. 2012 20:52
Zařízení: Asus Zenfone 2
Operátor: Kaktus/Vodafone
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Jak nainstalovat root (návod)

Příspěvek od Punkevník »

Pěkně sepsanej návod, asi postoupím o úroveň výš s androidem :D
Siemens A35 > Siemens M55 > Sony Ericsson K320i > Samsung S5230 > Huawei Ascend G 300 > ZTE Blade L2 > Asus Zenfone 2 > Honor 9

michalkalensky
Neregistrovaný uživatel

Re: Jak nainstalovat root (návod)

Příspěvek od michalkalensky »

root jsem udělal spustil jsem tu aplikaci Superuser ale jak tam mam přidat tu aplikaci abych ji mohl odinstalovat? :)

Uživatelský avatar
Puget
Příspěvky: 2001
Registrován: 18. 1. 2013 20:38
Zařízení: Apple iPhone X
Firmware: iOS 12.4
Operátor: China Unicom

Re: Jak nainstalovat root (návod)

Příspěvek od Puget »

co chceš odinstalovat?
Je-li tu na fóru můj příspěvek s nějakou ROM, kterou jsem dlouho od té doby co vyšla nová verze neaktualizoval / nepřidal nový odkaz dejte mi prosím vědět na mail. Všechno ostatní pište formou soukromé zprávy (SZ).

michalkalensky
Neregistrovaný uživatel

Re: Jak nainstalovat root (návod)

Příspěvek od michalkalensky »

systémový aplikace např.: mapy,talk atd :)

Uživatelský avatar
Puget
Příspěvky: 2001
Registrován: 18. 1. 2013 20:38
Zařízení: Apple iPhone X
Firmware: iOS 12.4
Operátor: China Unicom

Re: Jak nainstalovat root (návod)

Příspěvek od Puget »

stáhni si root browser nebo jakýkoli jiný prohlížeč souborů který ti dovolí nahlídnout do skrytých složek zkusil jsem teď chvilku hledat kde by ty aplikace mohli být a myslím že jsou v data/data.

NEJSEM SI TÍM ALE JISTÝ DO TĚCHTO SLOŽEK JSEM DLOUHO NEZAVÍTAL bude lepší počkat si třeba na Expa ten je v těchto věcech zdatnější :) jelikož kdybys smazal něco důležitého mohlo by to poškodit systém a telefon nemusí třeba nabootovat pak...
Je-li tu na fóru můj příspěvek s nějakou ROM, kterou jsem dlouho od té doby co vyšla nová verze neaktualizoval / nepřidal nový odkaz dejte mi prosím vědět na mail. Všechno ostatní pište formou soukromé zprávy (SZ).

Odpovědět