Přidej se

Návod na downgrade, upgrade (např. z ICS na GB a zpět)

Hotové návody, tipy a postupy. Jak na to.
Uživatelský avatar
Exp
Příspěvky: 5528
Registrován: 24. 10. 2012 20:00
Zařízení: Samsung Galaxy A40
Firmware: Android 9

Návod na downgrade, upgrade (např. z ICS na GB a zpět)

Příspěvek od Exp »

Co je to downgrade:

Downgrade znamená nainstalování starší verze firmwaru, než kterou máte aktuálně v telefonu. Nejčastěji se u G300 provádí v souvislosti s přechodem z Androidu 4.0 (Ice Cream Sandwich) na rychlejší a odladěnější Android 2.3 (Gingerbread).

Existují tři možnosti jak downgrade provést:

1. Oficiální downgrade z ICS na GB od Vodafonu (bez rizika ztráty záruky):

Oficiální downgrade pro G300 koupené u Vodafonu. Je možné ho udělat z verzí firmwaru U8815V100R001C02B936 nebo U8815V100R001C02B937 (oba vydané Vodafonem). Ověřte si svoji verzi v menu - systémová nastavení - info o telefonu - číslo sestavení. Pokud máte jednu z uvedených verzí pro downgrade, můžete se radovat. :) Pokračujte snadnou oficiální cestou (bez ztráty záruky) podle návodu v tomto tématu: viewtopic.php?f=4&t=10.


2. Oficiální downgrade z ICS na GB od Huawei (doplněno 11.9.2013):

Huawei nedávno vydal nový downgrade balíček, který je sice určený pro přechod z australské verze B958, ale downgrade funguje bez problémů i z ostatních firmwarů včetně B952 General Version, B952D, B935, B961 atd. Je možné ho tedy použít i na telefony z české distribuce. Kompletní seznam verzí, ze kterých by mělo jít pomocí tohoto balíčku přejít najdete v související diskuzi zde: viewtopic.php?f=16&t=930#p9977.

Poznámka: Tento balíček pro downgrade je oficiální přímo od Huawei. Podle přiloženého návodu je ale určen jen pro přechod z firmwaru V100R001C346B958. I když jde nainstalovat i na ostatní firmwary, takové použití může být v rozporu s oficiálním návodem. Vše děláte na vlastní odpovědnost!

Před instalací:

Na paměťové SD kartě musí být min. 1 GB volného místa. Přes spuštěním downgradu nabijte baterii telefonu - minimální hodnota uvedená v manuálu je 50 %. Nabitím na 100 % nic nezkazíte. ;) Provedením downgradu dojde ke ztrátě všech dat v paměti telefonu - před spuštěním zálohujte data, o která nechcete přijít.

Jak na to:

1. Přejděte na stránku

Kód: Vybrat vše

http://huaweimobile.com.au/support/mobile-phones
Poznámka: Huawei tuhle australskou verzi webu nedávno zrušil, takže odkaz je už nefunkční. Potřebný soubor vytažený z tohoto originál balíku bude v nejbližší době doplněn. Pokud ho někdo budete potřebovat dřív než ho doplním sem do návodu, napište mi soukromou zprávu.

2. Klepněte na Ascend G300 a potom na tlačítko "Download Software" pro stažení downgrade balíčku (pod odstavcem "Downgrade Software from Android Ice Cream Sandwich (4.0) to Gingerbread (2.3). Suitable for downgrade from build number U8815-51V100R001C346B958).

3. Rozbalte stažený balík do počítače. Pro potřeby downgradu budete potřebovat z balíku pouze složku "Pre-downgrade". Zkopírujte "dload" ze složky "Pre-downgrade" na paměťovou SD kartu.

4. Klepněte v telefonu na Menu – Systémová nastavení – Úložiště – Aktualizace softwaru – Aktualizace z karty SD a spusťte instalaci. Telefon se přepne do aktualizačního režimu. Po dokončení dojde k automatickému restartu.

5. Nahraďte složku dload na SD kartě novou složkou s požadovaným finálním firmwarem (GB). Použít můžete např. oblíbenou verzi B895 od Vodafonu z oficiálního Vodafone balíku pro downgrade: viewtopic.php?f=15&t=10 (odsud použijte pouze složku "U8815V100R001C02B895", balíček ze složky "Middle Package for Vodafone" neinstalujte!). Instalaci spusťte stejným způsobem jako v předchozím bodě č. 4.

Po dokončení instalace a automatickém restartu by mělo být hotovo. Ověřit nainstalovanou verzi můžete v Menu – Nastavení – Info o telefonu – Číslo sestavení.


3. Neoficiální downgrade / upgrade z ICS na GB a zpět:

Pokud nemůžete a nebo nejde provést oficiální downgrade a přesto se chcete vrátit na některou ze starších verzí firmwaru, zbývá už jen obtížnější neoficiální cesta. Pokud ale krok po kroku dodržíte následující návod, jde to hladce. ;)

Poznámka: Tento postup jde použít i pro neoficiální aktualizaci (upgrade) - v tomto případě v bodě 8. vynechte instalaci downgradu, ale nainstalujte libovolný oficiální firmware vyšší verze.

Použití neoficiálního downgradu je v rozporu se záručními podmínkami (= možnost ztráty záruky). Provedení je doporučeno jen zkušeným uživatelům (neodborným zásahem může dojít k nevratnému poškození telefonu). Autor návodu, ani kdokoliv jiný, nenese žádnou odpovědnost za jakékoliv ztráty nebo poškození způsobené použitím tohoto návodu. Vše děláte na vlastní odpovědnost!

Poznámka: Následující postup jsem osobně vyzkoušel a je popsaný z vlastní zkušenosti pro telefon od Vodafonu. Šel jsem oficiální cestou z B895 přes OTA na B937, pak na B952D od vodafonu a nakonec jsem nainstaloval oficiální čistou verzi od Huawei B952 General Version. A právě z této verze jsem udělal pro potřeby tohoto návodu downgrade zpátky. Pokud máte telefon třeba z volného prodeje, musíte si návod trošku poupravit (možná budete chtít použít jiné verze firmwaru než na které budu odkazovat v návodu, ale mělo by to fungovat pro všechny oficiálně vydané verze).

Před provedením downgradu:

1. Než se do toho pustíte, dejte telefon na nabíječku a nabijte ho na 100%. Pokud by se telefon v průběhu některé z operací downgradu vypnul vlivem nedostatečně nabité baterie, mohlo by to způsobit nevratné poškození telefonu.

2. Udělejte si zálohu všech dat z telefonu a z paměťové karty, o která nechcete přijít. Jakmile nahrajete novou verzi firmwaru, dojde ke ztrátě všech dat v telefonu. Zároveň doporučuji před downgradem paměťovou kartu naformátovat (není to nutné, ale je lepší začínat s čistou kartou).

Jak na to:

1. Pokud ještě nemáte, nainstalujte root podle návodu v tomto tématu: viewtopic.php?f=15&t=323.

2. Stáhněte si do počítače balík g300-downgrade.zip (doporučuji umístit ho na plochu).

3. Nainstalujte do telefonu aplikaci toolbox5irom.apk, kterou najdete ve staženém balíku g300-downgrade.zip. Tato aplikace slouží k provedení zálohy a k obnově imei vašeho telefonu.

4. Spusťte v telefonu aplikaci toolbox5irom a proveďte zálohu imei (je to většinou první možnost v nabídce programu - IMEI Backup). Aplikace bude požadovat root přístup, který povolte. Jakmile se záloha dokončí, v paměti telefonu vznikne automaticky nová složka "5irom", ve které bude záloha umístěna (poznámka z vlastní zkušenosti: při záloze v ICS se mi složka se zálohou 5irom vytvořila v paměti telefonu, na GB se vytváří na paměťové kartě - raději zkontrolujte obě úložiště.). Složku se zálohou 5irom si zkopírujte z telefonu do počítače minimálně na 2 různá místa + k tomu doporučuji nakopírovat si ji třeba pro jistotu ještě na flash disk (pokud by došlo k nechtěnému smazání nebo přepsání jedné ze záloh, budete tak mít dostatečný počet čistých záloh k obnově).

Důležitá poznámka: Tento krok (záloha originálního imei) je jeden z nejdůležitějších z celého tohoto návodu. Pokud nebudete mít bezchybnou zálohu originálního imei, už nikdy se vám nepodaří telefon vrátit do původního stavu. Vytvořená záloha (složka 5irom) by měla mít velikost cca 18 Mb. Pokud se od této hodnoty nějak výrazně liší, nepokračujte dál, pravděpodobně máte špatnou zálohu imei nebo špatně provedený root. Raději si udělejte zálohu víc krát, než pak litovat nad zničeným telefonem.

5. Pokud máte zálohu originálního imei a máte ji zkopírovanou v počítači (viz. předchozí bod. 4), nahraďte v telefonu původní složku 5irom složkou 5irom ze staženého balíku g300-downgrade.zip (z bodu 2). Tato složka obsahuje zálohu modifikovaného imei.

6. Spusťte v telefonu aplikaci toolbox5irom a z nabídky vyberte obnovu imei - IMEI Restore. Pokud si to aplikace vyžádá, povolte root přístup a potvrďte obnovení imei. Po úspěšném dokončení tohoto kroku dojde ke změně původního imei vašeho telefonu buď na nějaké jiné nebo na nulu.

7. Restartujte telefon, aby se změna imei projevila. Po restartu by mělo automaticky dojít k obnově továrního nastavení. Je možné, že se po dokončení operací spojených s obnovou (format data, format cache apod.) telefon zasekne se zobrazením zeleného OK a nedojde k automatickému restartu. V tomto případě počkejte cca 15 vteřin a proveďte restart vytažením baterie. Telefon by měl mít v tomto okamžiku kompletně změněné imei. Ověřit to můžete vytočením kódu *#06# nebo v menu - systémová nastavení - info o telefonu - stav - IMEI. (Poznámka z vlastní zkušenosti: i po provedení tohoto kroku můj telefon stále ukazoval původní originální imei. Ke změně ale došlo v pořádku a bez problémů proběhla instalace nového firmwaru - viz. následující kroky. Teprve po nainstalování nové verze se zobrazilo imei 0.)

V tomto stavu už půjde nainstalovat jakýkoliv oficiálně vydaný firmware. Následující postup je určený pro telefony od Vodafonu, ale měl by jít použít i na telefony z volného prodeje - buď můžete použít uvedené vodafone firmwary nebo si někde na webu najít nebrandované oficiální verze pro váš telefon.

8. Stáhněte si oficiální vodafone firmware B937 a nainstalujte běžným způsobem - nejdřív soubor z kroku 1 umístit na kartu do složky dload a provést instalaci (menu - systémová nastavení - úložiště - aktualizace softwaru - aktualizace karty sd). Po dokončení instalace máte v telefonu zpátky verzi B937 (čistou, bez přidaných vodafone aplikací).

Poznámka: Pokud máte telefon od Vodafonu a obnovíte v tomto bodě svoje imei (zálohované na verzi B952D nebo B952 Genereal Version), telefon by měl být po restartu v původním stavu s verzí B937 (včetně všech aplikací jako je Touchpal, rádio, lišta v roletce apod.). V tomto případě už by nebylo nutné instalovat krok 2 z balíku s firmwarem B937, což je jen soubor upřesňující lokalizaci (obnovou originální imei se to provede automaticky).

Pokud chcete downgradovat až na GB, nainstalujte ještě krok 2 z balíku s firmwarem B937. Ten doplní do telefonu všechny chybějící aplikace a nastavení pro ČR (vendor soubor). Po nainstalování kroku 2 bude možná chybět v telefonu čeština. Pokud používáte sim kartu od vodafonu, zadejte pin a počkejte na obrazovce výběru jazyků. Automaticky se přepne na Deutsch a po chvilce vyskočí okno s informací o detekci vodafone sim karty a bude provedený restart + automaticky instalace jazyka. Pokud používáte jiného operátora, bude nutné nejdřív vložit sim kartu Vodafone a po instalaci češtiny můžete vložit původní sim (je to naprosto stejný stav, jaký mají v současnosti všechny nové telefony od Vodafonu: viewtopic.php?f=4&t=249).

9. Jakmile kompletně nainstalujete firmware B937, můžete provést oficiální downgrade podle tohoto návodu: viewtopic.php?f=4&t=10

Obnova původního (originálního) IMEI:

Jakmile budete mít na telefonu požadovanou verzi firmwaru, zbývá už poslední krok a tím je obnova původního imei vašeho telefonu.

1. Nainstalujte root podle návodu v tomto tématu: viewtopic.php?f=15&t=323

2. Nainstalujte do telefonu aplikaci toolbox5irom.apk, kterou najdete ve staženém balíku g300-downgrade.zip. Spusťte a zavřete tuto aplikaci. Spuštěním se vytvoří buď v paměti telefonu nebo na kartě prázdná složka 5irom (umístění se může lišit podle verze androidu). Tuto složku 5irom nahraďte složkou 5irom s vlastní zálohou, kterou jste si udělali na začátku downgradu v bodě 4.

3. Spusťte aplikaci toolbox5irom a vyberte obnovu imei - IMEI Restore. Aplikace bude vyžadovat root přístup, který povolte. Po úspěšném dokončení tohoto kroku dojde ke změně vynulovaného (upraveného) imei zpátky na původní (originální).

4. Restartujte telefon. Vytočením kódu *#06# nebo v menu - systémová nastavení - info o telefonu - stav - IMEI, zkontrolujte imei. Musí být stejné, které máte uvedené na štítku pod baterkou nebo nalepené na krabičce od telefonu.

Downgrade je hotov. :)


Užitečné poznámky a upozornění k tomuto postupu:
  • Zálohu originálního imei si pečlivě uschovejte pro případný návrat na novější verzi (=původní stav).
  • Zálohované imei ve verzi firmwaru B952D nebo B952 General version jde bez problémů obnovit ve verzích B937 a B895 (vyzkoušeno). Nemusíte tak mít zálohu z verze, na kterou chcete downgradovat.
  • Pokud si obnovíte zálohované imei z verze B952D nebo B952 General Version na verzi B937, nepůjde použít oficiální downgrade na B895. Je nutné obnovit imei až na verzi B895.
  • Po obnovení zálohovaného imei z verze B952D nebo B952 General Version na některé starší verzi (např. B937 nebo B895) telefon v pořádku začne nabízet oficiální OTA aktualizace. Spojení s aktualizačním serverem je tedy v pořádku. Nemám ale vyzkoušené, jestli OTA aktualizace bude fungovat. Podle mě by musela být obnovená záloha z verze, ze kterém dělám OTA aktualizaci. Jinak se telefon bude tvářit jako by tam byla např. verze B952 (pokud se obnovilo imei z této verze) a OTA aktualizace třeba z B895 na B937 tím pádem neprojde. Ale je to jen můj předpoklad, budu rád, když to někdo vyzkoušíte a dáte vědět.
  • Někdy se po změně imei nebo instalaci jednotlivých verzí firmwaru při automatické obnově továrního nastavení stane, že nedojde k automatickému restartování telefonu. Proběhnou v pořádku všechny operace jako je např. format data, format cache apod. Pak vyskočí na pozadí zelená fajfka a nápis "OK". A pak by měl následovat automatický restart. Pokud se telefon nerestartuje, počkejte cca 15 vteřin a restartujte telefon vyjmutím baterie. V pořádku pak naběhne systém včetně provedených změn.
  • Pokud se budete chtít po downgradu a obnovení imei zbavit rootu a uvést telefon do původního stavu (kvůli záruce), stačí v případě ICS přeinstalovat firmware stejnou verzí (např. B937 verzí B937 apod.). Tím se odstraní komplet root a s ním spojené úpravy. V případě, že downgradujete až na GB, aplikace SuperUser má v nabídce položku UNROOT. Ovšem tady je háček v tom, že tato volba root pouze skryje (nedojde k jeho úplnému odstranění). Jakmile se provede tovární nastavení, root je zase zpátky včetně aplikace SuperUser. Jediná možnost by byla zase přeinstalovat firmware, ale to už v případě obnoveného imei z nějaké novější verze pravděpodobně nepůjde.
  • Tento návod je možné použít i pro opětovný návrat na vyšší verzi (pokud by nefungovaly OTA aktualizace apod.), na které jste si udělali zálohu imei (=původní stav). Stačí mít původní zálohu imei (z kroku 4), zase udělat root, vynulovat imei pomocí balíku g300-downgrade.zip, nainstalovat novější verzi (např. ICS) a obnovit imei.
Máš nápad na zlepšení SmartFóra? Napiš svůj návrh do příslušné sekce. :)

Uživatelský avatar
Puget
Příspěvky: 2001
Registrován: 18. 1. 2013 20:38
Zařízení: Apple iPhone X
Firmware: iOS 12.4
Operátor: China Unicom

Re: Návod na downgrade (např. z ICS na GB)

Příspěvek od Puget »

Pěkně napsané ;)
Je-li tu na fóru můj příspěvek s nějakou ROM, kterou jsem dlouho od té doby co vyšla nová verze neaktualizoval / nepřidal nový odkaz dejte mi prosím vědět na mail. Všechno ostatní pište formou soukromé zprávy (SZ).

Uživatelský avatar
Exp
Příspěvky: 5528
Registrován: 24. 10. 2012 20:00
Zařízení: Samsung Galaxy A40
Firmware: Android 9

Re: Návod na downgrade (např. z ICS na GB)

Příspěvek od Exp »

Díky. Dávám to dohromady už od rána, tak snad se to někomu bude hodit. :)
Máš nápad na zlepšení SmartFóra? Napiš svůj návrh do příslušné sekce. :)

Uživatelský avatar
davehanz
Příspěvky: 1247
Registrován: 26. 11. 2012 20:01
Zařízení: iPhone 5,5s,SE,8
Firmware: iOS 10.3.3, iOS11,12
Operátor: Vodafone
Bydliště: Kyjov

Re: Návod na downgrade (např. z ICS na GB)

Příspěvek od davehanz »

Ja panečku,dal sis s tím docela hodně práce :-) šikula a srozumitelně napsáno a zpracováno.
Teď je dost důležitý zvážit,jestli někomu stojí za to jít zpět do B895GB. Já osobně jsem si docela dobře zvykl na B952GV,a to jsem byl velký zastánce B895 ;-). Tímto podrobným návodem jsi asi hodně lidem nasadil broučka do hlavy...ale já nejspíš zůstanu u té B952,zdá se mi to dost složitý a dnes už po zvyknutí i zbytečný náročný krok zpět :-)
Je to otázka názoru :-)

Ale překrásně vysvětlený,podrobně napsaný,hezky se tu o nás staráš,klobouk dolů admine :-)
Naše forum, vaše forum :-)

Uživatelský avatar
Exp
Příspěvky: 5528
Registrován: 24. 10. 2012 20:00
Zařízení: Samsung Galaxy A40
Firmware: Android 9

Re: Návod na downgrade (např. z ICS na GB)

Příspěvek od Exp »

Díky Dave. :) Jsme na tom podobně. Já jsem hodně dlouhou dobu zůstával na GB. Pak jsem udělal aktualizaci na B952 GV a po nějaké době downgrade zpátky kvůli sepsání tohoto návodu, s tím že zase nějakou dobu zůstanu na B895. Ale řeknu ti...na B952 jsem si za pár dní tak zvyknul, že jsem se obratem vrátil. Když už ICS, tak určitě od verze B952. V každém případě si ale myslím, že GB je na G300 zatím nejodladěnější a nejrychlejší firmware ideální pro začátečníky, hráče nebo pro ty co mají rádi rychlé prostředí. B952 je sice rychlá a dá se bez problémů používat, ale na GB to rychlostně v některých věcech pořád nemá. Ale to už je asi daň za novější a modernější systém.
Máš nápad na zlepšení SmartFóra? Napiš svůj návrh do příslušné sekce. :)

Bohula
Příspěvky: 40
Registrován: 31. 12. 2012 11:28
Zařízení: Huawei Ascend G300
Firmware: Android 2.3.6 B895

Re: Návod na downgrade (např. z ICS na GB)

Příspěvek od Bohula »

Root jsem udelal rano a zalohoval jsem vsecko a i to IMEI jsem zalohoval a prepsal IMEI.Ale po restaru se IMEI nezmenilo.Co dale teda abych se dostal az na tu B895 Android 2.3.6?Diky

Uživatelský avatar
Exp
Příspěvky: 5528
Registrován: 24. 10. 2012 20:00
Zařízení: Samsung Galaxy A40
Firmware: Android 9

Re: Návod na downgrade (např. z ICS na GB)

Příspěvek od Exp »

Imei se tváří jako původní, ale pokud jsi nahrál tu zálohu z balíku, tak už je tam změna. Píšu o tom v návodu v bodě 7. Jakmile nahraješ nový firmware, imei pak bude změněné nebo vynulované. Pokračuj dál podle návodu krok po kroku až na GB. :)
Máš nápad na zlepšení SmartFóra? Napiš svůj návrh do příslušné sekce. :)

Uživatelský avatar
davehanz
Příspěvky: 1247
Registrován: 26. 11. 2012 20:01
Zařízení: iPhone 5,5s,SE,8
Firmware: iOS 10.3.3, iOS11,12
Operátor: Vodafone
Bydliště: Kyjov

Re: Návod na downgrade (např. z ICS na GB)

Příspěvek od davehanz »

Exp: to máš pravdu,přesně to tak vidím i já. Možná bych se i vrátil zpět na GB,ale odvahu na to opravdu nemám :-).Napsáno je to hezky,přehledně,ale když se v tom vrtáš,není to zas až tak jednoduchý.Jak píšu,prostě sem si zvykl na B952.
Naše forum, vaše forum :-)

Uživatelský avatar
Exp
Příspěvky: 5528
Registrován: 24. 10. 2012 20:00
Zařízení: Samsung Galaxy A40
Firmware: Android 9

Re: Návod na downgrade (např. z ICS na GB)

Příspěvek od Exp »

On ten návod vypadá dlouze, ale ve skutečnosti to jde rychle a pokud se dodrží postup tak bez problémů. Já zatím zůstávám na B952 ale kdoví jak to nakonec dopadne. Třeba se ještě někdy vrátím na starej dobrej GB. :)
Máš nápad na zlepšení SmartFóra? Napiš svůj návrh do příslušné sekce. :)

Lukasg300
Příspěvky: 1
Registrován: 10. 3. 2013 12:56
Zařízení: Huawei Ascend g300
Firmware: cm 10

Re: Návod na downgrade (např. z ICS na GB)

Příspěvek od Lukasg300 »

Ahoj vracím se z CM 10.1 zpět na 2.3.6. Podařilo se mi vrátit na ICS (b937),ale downgrade na GB neůspěšný. Při instalaci GB napíše Update failed. Proč???? :(. Vracím se ze jednoho prostého důvodu a to je že na GB funguje vše. Byl jsem až na 4.2.2 ale nejede stream a hry se nedají hrát

Odpovědět