Přidej se

[ROM] MIUI V5 JB 4.2.2

Oficiální firmwary, custom ROM, kernely ap.
Uživatelský avatar
mitsuu84
Příspěvky: 9831
Registrován: 24. 4. 2013 13:09
Zařízení: Samsung Galaxy Note 9
Firmware: Android 9
Operátor: Vodafone
Bydliště: Jihomoravský kraj :)
Kontaktovat uživatele:

[ROM] MIUI V5 JB 4.2.2

Příspěvek od mitsuu84 »

Miui ROM pro Huawei Ascend P6-U06 nebo P6-T00 , Update v3.11.22

1. Based on official firmware B117SP01, i will update to new version later
2. Use MIUI Patchrom Project, it's realy miui
3. All working, maybe have some bugs, please reply me, my twitter @Ry09iu

Instalace:
1. Install recovery by xuefy cwm-recovery installer
2. Open it and select "install recovery", you must rooted!
3. Select "reboot into recovery" to launch recovery, or press volumn keys when you rebooting
4. Select "choose zip from /mnt/ext_sdcard " to install miui rom, don't choose from sdcard/ (don't wipe data)
5. Reboot your device

Downloads
MIUI Official :
P6U06: TADY
P6T00: TADY

Changelog:
Spoiler: zobrazit obsah
[3.11.22]
- Update to the latest 3.11.22 MIUI code , please refer to MIUI official update log
- Removal of part of the interface pops up 2 Open Open mode selection ( ie original option removed )
- Set - LED light option to remove useless color , leaving only the green, red, yellow and green by default (thanks to Xuefy's patch provided )
- Removal Brush Script Formatting data mandatory sentences , the user can choose whether to clear the recovery of user data before the brush into a complete package ( first brush MIUI is strongly recommended to empty into operation )
- Remove the lower part of the program depends on the menu button
- Fix the problem FC probabilistic setting occurs when long press the HOME key to clean up memory


[3.11.15]
- Update to the latest 3.11.15 MIUI code , please refer to MIUI official update log
- Fix the previous version of the problem can not be replaced ringtones
- Unicom users to come and repair some electrical problems can not display the contact name ( thanks to Ron 's friendship Rone test )
- Fix the problem list China as an icon Set advanced settings display random

Note : OTA upgrade to 3.11.15 , and is not included Unicom come and repair some electrical problems can not display the contact's name , you need a complete package heavy brush , or use the RE Manager into cust / directory, files deleted unicom folder , and copy the folder to the current path channel and named unicom, then restart, so that you can solve

[3.11.8]
- Update to the latest 3.11.8 MIUI code , please refer to MIUI official update log
- Update package to the end of the latest EmotionUI B117
- Fix long press can not select text to copy and paste the problem and increase the MIUI clipboard
- Fix week millet cloud synchronization problems when WIFI set FC
- Fix Fast Software Selection Sort FC problems
- Part of the adjustment frame layer code

[3.11.2]
- Update MIUI code to latest version 3.11.1 , please refer to MIUI official update log


[3.10.26]
- Update MIUI code to latest version 3.10.25 , please refer to MIUI official update log
- Fix Millet notes, click the Clock icon FC problems
- Repair the connection does not display properly notified WIFI problem (fix reboot when you connection CMCC)
- Set - Huawei Advanced Settings option added to the original factory settings, including Dolby sound factory settings, the default memory card, display - color temperature adjustment, power management, and gloves mode option
- When you set the default storage to an external card, photo gallery home page will be displayed
- Hide desktop icons on the power management program
- Fixed system comes with recovery file path where the error will not occur again unable to restart the issue to a temporary recovery
- Full support for automatic updates OTA online, click update that you can just wait for a moment), as well as selected through system updates have been downloaded for offline upgrade package upgrade will restart automatically invoke temporary recovery brush machine, from the upgrade will be more convenient (thanks Xuefy's code provided)


[3.10.19]
- Update MIUI code to latest version 3.10.19, please refer to MIUI official update log
- Fix font problem can not be replaced
- Repair change the theme of status bar will only take effect after the restart
- Repair open handsfree mobile version of the problem can not hear caller after
- Fix Traditional display lock screen displays the date garbled
- Fix desktop clock widget displays 0 degrees Celsius weather problems
- Corrected mobile graphics machine model P6-U06 to P6-T00 ( Chinese version )
- Add Huawei Advanced settings, support the navigation bar display on and off, lock screen off network settings, engineering mode, system program to streamline functions
- Try to fix the problem Yellow Pages unresponsive, we also need to test whether the repair feedback (I tested here have no problem)
- Other code modification and finishing


[3.10.11]
1. Initial release
ObrázekObrázekObrázekObrázekObrázek

Odkaz na XDA Developers
Samsung Galaxy Note 9

T-Mobile G1LG Optimus OneHTC Evo 3DHuawei Ascend Y300Huawei Honor 2Huawei Honor 3CSony Xperia Z UltraHonor 4XAlcatel 6045Y (5.5")Lenovo A6000LG F60VF Smart Prime 6LG G3Sony M2MS Lumia 550Sony Z3Alcatel 6039YLenovo K6 NoteXiaomi Note 4

stricekfido
Příspěvky: 5
Registrován: 3. 1. 2014 14:44
Zařízení: Huawei p6
Firmware: miui V5

Re: [ROM] MIUI V5 JB 4.2.2

Příspěvek od stricekfido »

Včera jsem zakoupil u vodafone tento telefon a hned jsem se začal zájímat o custom rom, padla mi do oka tuta Miui rom.

Instalace proběhla celkem v pořádku, ikdyž je zde pár much.
Tak především to recovery v návodu je čínsky, takže jsem flashoval metodou pokus omyl, nakonec se to ale povedlo.

Další vady na kráse jsou obdobného charakteru, ta rom neobsahuje češtinu, tedy obsahuje ale pouze částečně, zbytek byl rusky. takže pomohlo přepnutí do angličtiny. Poté už se mi češtinu nastavit nepovedlo.

Hodně témat a všeho okolo úpravy je v čínstině ale to je předpokládám všeobecně u každé Miui rom.

Ovšem je tu i spoustu kladů, jako je opravdu skvělá customizace (Mi-tools), blesková rychlost a všeobecně vychytaná Miui.
tady je jen lehká úprava, zatím nebylo moc času, pokud máte zíjem rád poradím

Obrázek

Uživatelský avatar
mitsuu84
Příspěvky: 9831
Registrován: 24. 4. 2013 13:09
Zařízení: Samsung Galaxy Note 9
Firmware: Android 9
Operátor: Vodafone
Bydliště: Jihomoravský kraj :)
Kontaktovat uživatele:

Re: [ROM] MIUI V5 JB 4.2.2

Příspěvek od mitsuu84 »

Vítej na fóru ;) .Tak ono ještě moc custom rom na P6tku není.K té recovery,ony sou i jiný a možná nečínský,ale já P6 nemám,takže radš beru komplet návod na instalaci jak je na xda doporučenej.A čeština tam je přímo v menu/jazyky a nebo je to tam taky řešený přes aplikaci MoceLocale2?Ta to přeloží do češtiny tak nějak sporadicky,ale dá se to.
Samsung Galaxy Note 9

T-Mobile G1LG Optimus OneHTC Evo 3DHuawei Ascend Y300Huawei Honor 2Huawei Honor 3CSony Xperia Z UltraHonor 4XAlcatel 6045Y (5.5")Lenovo A6000LG F60VF Smart Prime 6LG G3Sony M2MS Lumia 550Sony Z3Alcatel 6039YLenovo K6 NoteXiaomi Note 4

awakened
Příspěvky: 32
Registrován: 15. 11. 2013 14:29
Zařízení: Huawei Ascend P6
Firmware: HYD52ROM (B125)
Operátor: Vodafone

Re: [ROM] MIUI V5 JB 4.2.2

Příspěvek od awakened »

Taky bych MIUI rád vyzkoušel, jsou na ni jen oslavné ódy. Ale spíš počkám, až ji trochu víc odladí.

strycekfido: Zaregistroval jsi nějaké zásadní problémy? Angličtinu neřeším. Trochu mě děsí ta čínská recovery :-).

stricekfido
Příspěvky: 5
Registrován: 3. 1. 2014 14:44
Zařízení: Huawei p6
Firmware: miui V5

Re: [ROM] MIUI V5 JB 4.2.2

Příspěvek od stricekfido »

Tak ja jsem taky postupoval podle xda ale to jiyn recovery jsem nenašel, teda našel, touch recovery ale to nechtělo namountovat sd kartu.

Jinak stim cinskym recovery to neni zase tak hrozny, hold se dá druhá volba a potvrdí se tó pak už je vidět ten zip s romkou, to nebyl takovej problém, spíš ta nejistota.
To more locale zkusim, jinak mě angličtina nevadí.

Ještě mě napadá jedna zásadní chyba ato že padala androidí klávesnice, potom co jsem nainstaloval jinou je vše v pořádku, nevím čím to bylo.

Samozřejmostí je nahrání google aps, jinak to neumí play ani synchronizaci s googlem

Edit: tak to more locale funguje, takže čeština je v pohodě, takže další +

awakened
Příspěvky: 32
Registrován: 15. 11. 2013 14:29
Zařízení: Huawei Ascend P6
Firmware: HYD52ROM (B125)
Operátor: Vodafone

Re: [ROM] MIUI V5 JB 4.2.2

Příspěvek od awakened »

Jaká je rychlost systému v porovnání se stock ROM? Nestabilní nativní klávesnice by pro mě taky nebyl problém, používám SwiftKey.

stricekfido
Příspěvky: 5
Registrován: 3. 1. 2014 14:44
Zařízení: Huawei p6
Firmware: miui V5

Re: [ROM] MIUI V5 JB 4.2.2

Příspěvek od stricekfido »

nejsem si jistej jak moc velká změna to je, stock rom jsem měl cca hodinu :D ale animace a celková odezva třeba při prohlížení netu je taková čistější, posun tam asi bude ale přesně to říci nedkážu. Každopádně jsem dost náročnej co se týče odezvy a jsem docela spokojen. Takže ja můžu doporučit.

Odpovědět