Přidej se

GoClever Quantum 4 - rozšířená uživatelská recenze

LG, Sony, Pixel, Lenovo, Alcatel, OnePlus a další značky.
xlendi
Příspěvky: 7
Registrován: 9. 11. 2013 18:00
Zařízení: Note II, Quantum 4
Firmware: 4.1.2 / 4.2.2
Operátor: VF, TM, BT, O2

GoClever Quantum 4 - rozšířená uživatelská recenze

Příspěvek od xlendi »

Dvousimkový telefon Goclever Quantum 4 zaujme především cenou. Předobjednávkovou cenu 1890 Kč lze skutečně označit za exlusivní. I parametrově telefon vypadal na docela slušné úrovni. Telefon jsem si tedy v předprodeji na mall.cz na zkoušku objednal a s mírným zpožděním dvou týdnů oproti původnímu termínu dorazil (celkem od objednání do spuštění telefonu uběhl necelý měsíc). S mírnou počáteční skepsí s předsevzetím telefonu leccos odpustit jsem se dal do testování a nastavování.

Nejprve suchá čísla:
Telefon běží na jedné z novějších verzí Androidu, konkrétně 4.2.2 (paradoxní je, že můj Note II má zatím pouze 4.1.2). Má dvoujádrový procesor na frekvenci 1200 MHz, pouhých 512 MB RAM a 4 GB paměťového úložiště. Dále podporuje paměťové karty micro SD/SDHC do kapacity 32 GB. Úhlopříčka displeje je 4 palce s dostatečným rozlišením 800x480, displej je typu IPS a je pochopitelně kapacitní a multidotykový. Telefon podporuje dualsim, má zabudovaný 2 megapixelový fotoaparát bez autofokusu, zato však s diodou blesku. Konektivita je obvyklá, všechna pásma GSM, GPRS, HSDPA, UMTS. Má zabudovanou GPS a nízkoenergetický bluetooth ve verzi 4.0. Podpora Wi-Fi je ve standardu n. Navíc je v telefonu přítomno i FM rádio. Rozměry telefonu jsou 127 mm X 64 mm a pouhých 9,8 mm. Uváděná hmotnost telefonu je 124 g.

Rozbalení
Při vybalení telefonu mě čekalo malé překvapení – v balení byl nejen telefon s baterií a obligátní USB nabíječkou s microUSB kabelem, ale i fólie na displej a handsfree - tedy sluchátka s mikrofonem. (Folie na displej se ukázala jako vcelku nekvalitní, nedrží na okraji telefonu, půjde tedy zřejmě brzo dolu, sluchátka jsem nezkoušel. U telefonu byl i voucher na potisk ze SkinZone - pro mě nemá žádnou přidanou hodnotu, tak jsem ho daroval.)
První drobné negativum se projevilo hned při zakládání SIM karet a baterky – nebylo to tak bezproblémové, jak jsem zvyklý např. u Samsungů. Nejprve si je třeba dát pozor, jakým způsobem a jakým směrem správně zastrčit SIM karty a paměťovku (u mě to vyšlo hned na druhý pokus). Poněkud větším problémem však bylo správně nainstalovat SIM kartu, z níž jsem měl vylomenou micro SIM. Chtělo to dost trpělivost, ale nakonec se podařilo i bez lepicí pásky. Celkové provedení plastů je pochopitelně o něco horší, než u mého Samsung Galaxy Note II, ale až taková tragédie to není.
Po zapnutí se telefon choval standardně – vyžadoval zadání PINů k SIMkám, přihlášení k mé domácí Wi-Fi a přihlášení do Google účtu.

Operační systém, dodávané aplikace a jejich použití
Poté jsem se nedočkavě dal do zkoumání telefonu. V prvé řadě je třeba říct, že obsahuje naštěstí téměř čistý Android, pouze „obohacený“ o pár aplikací zdarma. Telefon byl na první pohled svižný, na nic se nečeká, nic se neseká. Největším marketingovým lákadlem je pochopitelně plnohodnotná „navigace zdarma“. Jedná se o aplikaci Mireo viaGPS s nainstalovaným mapovými podklady Polska, České republiky a Slovenska. Vyzkoušel jsem ji zatím jenom krátce, mapové off-line podklady v Praze vypadají celkem v pořádku. Nainstalovaná hra Angry Birds šla odinstalovat (já ji nahradil nejnovější placenou verzí Angry Birds Star Wars II, která běží na telefonu svižně a bez lagů – už tento fakt svědčí o tom, že telefon je i přes na dnešní poměry malou RAM dobře použitelný). Čtečka Legimi s přístupem k obsahu (e-knihy a časopisy) na 14 dní zdarma - byla v polštině, šla hned pryč. Dále je možné zmínit nainstalovaný kancelářský balíček Kingsoft Office (který je ovšem stejně na Google Play k dostání zdarma). Osobně jsem si doinstaloval balíček Quick Office, který používám v placené verzi k mé naprosté spokojenosti už dva roky.

K členění vnitřního paměťového úložiště 4 GB – paměť je rozdělena na App Storage o velikosti 1304 MB (mě nyní po doinstalování nezbytný aplikací a „zahoření“ telefonu zabírají aplikace 806 MB, systémová data 305 Mb a opravdu minimálních 192 MB zůstává volných) a na Storage card o velikosti 1267 MB. Na Storage card (která se jinde ve systému hlásí jako sdcard0) byly nainstalovány mapové podklady k Mireo viaGPS a příslušný software tam dokáže přesunout i některé aplikace (např. Postisimo, Maps With Me Pro včetně mapových podkladů a stařičkou závodní hru Raging Thunder 2) a také samozřejmě offline slovníky pro Dictdata a zakoupenou off-line databázi do Wikipedie.

Přehrávání videa, hudby a hraní her.
Dodávaná sluchátka jsem ani nezkoušel, při použití mých Koss Porta Pro je hudba z telefonu s určitým nadhledem poslouchatelná (samozřejmě nahraná na externí paměťové kartě, do telefonu by se už neměla kam vejít). Jisté nedokonalosti jsem sice zaznamenal, ale za tu cenu - použitelné to rozhodně je. Film v avi jsem přehrát taky zkoušel (ale nedíval jsem se na něj, to by byl po roční zkušenosti s Note II prostě masochismus). Co ale v podstatě nefunguje, je přehrávání Hudby Play. Z počátku vypadalo vše v pořádku - vše fungovalo, včetně synchronizace s mými dalšími Androidy. Po cca deseti minutách začala aplikace hlásit málo "místa v úložišti" - fakticky šlo ale spíš o problém s pamětí, resp. s vyrovnávací pamětí. Sice pomohlo vypnutí "ukládání do mezipaměti při přehrávání" a "automatické ukládání do mezipaměti", ale pak zase nefungovala synchronizace a ani přehrávání z playlistů.

Práce s dvěma sim kartami.
Několik dvousimkových telefonu jsem již měl, takže mohu porovnávat. A tento telefon je z tohoto pohledu výborný! Do první slotu na SIM kartu je třeba dát kartu, na které budete datovat (podporuje i 3G), do druhého simku "telefonovací" (podporuje pouze EDGE). A pak v přehledném menu stačí nastavit, která karta bude pro data a která pro telefonování (logicky ta z první slotu je pro data, pro telefonování mohou být obě). Také se dá přiřadit konkrétní kontakt ke konkrétní kartě. Máte-li třeba u Vodafonu tarif "odepiš" a zároveň levná rychlá data, pak není nic snažšího, než k této kartě přiřadit volání na vodafonní kontakty. Jinak samozřejmě jde telefon nastavit i tak, aby se pokaždé ptal, z jaké karty chcete v konkrétním případě volat. Prostě podle mě docela dobře použitelné.

Mínusy telefonu (s mým relativizujícím komentářem):
- displej nemá ochranné sklo Gorilla Glass a je to znát – v balení byla folie na displej a je evidentní proč;
- velkosti paměťového úložiště je prostě realita, označovat ji za „nevýhodu“ u telefonu v ceně pod 2000 Kč je podle mě nadnesené – s malým prostorem tak prostě musíme počítat, větší závodní hry se do telefonu prostě nevejdou;
- operační paměť je sice malá (512 MB) ale objektivně musím konstatovat, že ani po týdenním používání jsem tento nedostatek, s výjimkou výše popsané situace u nevyladěné Hudby Play, prakticky nepocítil - ano, mám nainstalovaný task killer, který paměť za mě čistí, ale telefon je nejen použitelný, ale docela svižný (v porovnání např. se starším telefonem mojí dcery - Samsung Galaxy Pocket je Quantum 4 prostě rychlý, porovnávat s Note II by nebylo fér, tak to nedělám);
- úplně dobře nefunguje automatické nastavení jasu - při umělém osvětlení se prostě dost často mění a je to někdy dost otravné - nastavil jsem jas na 20%a v případě potřeby (na slunci) prostě přepnu na automatiku (při denním světle automatika funguje);
- zadní fotoaparát je prakticky téměř nepoužitelný, nemá navíc ani autofokus (přední kamerka na identifikaci obličeje či na skypový telefon stačí).

Shrnutí.
Qunatum 4 je velmi solidní telefon za výbornou cenu. Nekupujte si ho jedině v případě, že chcete telefonem fotografovat. Na běžné věci - volání, SMS, prohlížení dokumentu (i v pdf), přístup na internet, přehrávání YouTube, případně i audia či filmů z paměťové karty, i hraní méně náročných her (najednou doporučuji mít v telefonu tak maximálně dvě) - se jedná o bezvadný telefon s nepřekonatelným poměrem cena / výkon.
Naposledy upravil(a) xlendi dne 10. 11. 2013 14:25, celkem upraveno 2 x.

Uživatelský avatar
mitsuu84
Příspěvky: 9831
Registrován: 24. 4. 2013 13:09
Zařízení: Samsung Galaxy Note 9
Firmware: Android 9
Operátor: Vodafone
Bydliště: Jihomoravský kraj :)
Kontaktovat uživatele:

Re: GoClever Quantum 4 - rozšířená uživatelská recenze

Příspěvek od mitsuu84 »

Vítej na fóru a díky za rozsáhlou a povedenou recenzi ;-)
Samsung Galaxy Note 9

T-Mobile G1LG Optimus OneHTC Evo 3DHuawei Ascend Y300Huawei Honor 2Huawei Honor 3CSony Xperia Z UltraHonor 4XAlcatel 6045Y (5.5")Lenovo A6000LG F60VF Smart Prime 6LG G3Sony M2MS Lumia 550Sony Z3Alcatel 6039YLenovo K6 NoteXiaomi Note 4

michalkalensky
Neregistrovaný uživatel

Re: GoClever Quantum 4 - rozšířená uživatelská recenze

Příspěvek od michalkalensky »

wow...výborná práce! ;) Mozná by bylo lepší dát do nadpisu Uživatelské recenze aby všichni věděly,že jich tu je více a já ji sem také napíši ale nebude tak obsáhlá jako tvoje a nebo ještě počkám do Vánoc kdy máma rozbalí tento telefon jako dar a pak až recenzovat ještě nevím! :) Každopádně když jsem brouzdal nastavením v telefonu tak musím ríct,že je tam více funkcí než v Huawei Ascend Y300...

xlendi
Příspěvky: 7
Registrován: 9. 11. 2013 18:00
Zařízení: Note II, Quantum 4
Firmware: 4.1.2 / 4.2.2
Operátor: VF, TM, BT, O2

Re: GoClever Quantum 4 - rozšířená uživatelská recenze

Příspěvek od xlendi »

Díky. Sice na tomto fóru nový jsem, na jiných jsem ale jako doma už hezkých pár let. V každém případě se rád zapojím i zde.

Uživatelský avatar
mitsuu84
Příspěvky: 9831
Registrován: 24. 4. 2013 13:09
Zařízení: Samsung Galaxy Note 9
Firmware: Android 9
Operátor: Vodafone
Bydliště: Jihomoravský kraj :)
Kontaktovat uživatele:

Re: GoClever Quantum 4 - rozšířená uživatelská recenze

Příspěvek od mitsuu84 »

Já sem taky všude možně X let,ale pro mě co do huawei Y300 je tohle jediný český kde se něco děje a řeší,na androidforu je v tomhle modelu mrtvo(to samo G510,P6 i ted GoClever quantum 4).Tam to šlo s HTC nebo pak LG ale jinak ted nuda :lol:
Samsung Galaxy Note 9

T-Mobile G1LG Optimus OneHTC Evo 3DHuawei Ascend Y300Huawei Honor 2Huawei Honor 3CSony Xperia Z UltraHonor 4XAlcatel 6045Y (5.5")Lenovo A6000LG F60VF Smart Prime 6LG G3Sony M2MS Lumia 550Sony Z3Alcatel 6039YLenovo K6 NoteXiaomi Note 4

Uživatelský avatar
Exp
Příspěvky: 5528
Registrován: 24. 10. 2012 20:00
Zařízení: Samsung Galaxy A40
Firmware: Android 9

Re: GoClever Quantum 4 - rozšířená uživatelská recenze

Příspěvek od Exp »

Skvělá recenze a perfektní první příspěvěk. Díky. :)
Máš nápad na zlepšení SmartFóra? Napiš svůj návrh do příslušné sekce. :)

Odpovědět