Přidej se

Nokia Lumia 520

Diskuze o smartphonech Nokia. Nokia 8, 7.1., 6.1, 5 a další.
Uživatelský avatar
Exp
Příspěvky: 5528
Registrován: 24. 10. 2012 20:00
Zařízení: Samsung Galaxy A40
Firmware: Android 9

Nokia Lumia 520

Příspěvek od Exp »

Naskytla se mi možnost otestovat Lumii 520. Mám ji doma teď cca na týden, tak jestli se někdo budete chtít na něco zeptat, klidně můžete. :)

Nokia Lumia 520 je jeden z nejlevnějších smartphonů s Windows Phone 8. Má 4" IPS displej s rozlišením 800 x 480 px. Dvoujádrový procesor Qualcomm MSM8227 - frekvence 1 Ghz, 512 MB ram a 8 GB vnitřní paměti + slot na karty, 5 MPx fotoaparát, bez blesku. Rozměry 120 x 64 x 9,9 mm. Hmotnost 124 g. Kapacita baterie 1430 mAh. Telefon má slot na micro SIM kartu. Pokud máte standardní SIMku, budete ji muset oříznout nebo nechat vyměnit u operátora (některé novější sim karty už mají micro SIM formát přímo na vyloupnutí).

Obsah balení: telefon, baterka, sluchátka, hodně krátký USB kabel, příručky v několika jazycích a Nokia záruční list.

Zatím první dojem je dost rozpačitý. Nevyhnu se srovnávání s Huawei G300. Mám ji tady v černé barvě, která má pogumovaný zadní kryt, což je fajn. Bohužel zadní kryt má vaničkovitý tvar a čelní plocha je naopak ostrá. Telefon se díky tomu hůř drží v ruce (chybí tam opora v zadní části). Líbí se mi samostatné dvojpolohové tlačítko na ovládání fotoaparátu, což mi u G300 dost chybí. Dál je tam tlačítko na zapínání a dvojtlačítko na hlasitost. To vše na pravé straně. Dole je USB port, nahoře JACK na sluchátka. Levá strana je prázdná. Zapínací tlačítko je podle mě lepší na horní straně, tak jako to má G300. Ukázováčkem se to líp mačká.

IPS diplej je stejně velký a se stejným rozlišením jako u G300. G300 má displej ale kvalitnější. Bílá je bělejší, černá černější. :) Celkové podání barev je u G300 lepší, stejně tak pozorovací úhly. Co mě ale hodně překvapilo...u Lumie je také vidět digitizér (svislé proužky teček nad displejem). Tohle byla jedna z věcí, která se G300 vytýkala. Naštěstí u Nokie je vidět jen u vypnutého displeje, u G300 i na světlejším pozadí při zapnutí. A další zajímavost. Na některých G300 se objevovaly tmavší fleky pod sklíčkem displeje. Jedná se o přilepení digitizéru na sklo. A u Lumie 520 to dělá úplně stejně. Kolečka náhodně po ploše displeje, která postupně mizí a zase se objevují. :) Myslel jsem si, že tohle jsou vlastnosti u G300 díky horšímu digitizéru, ale jak je vidět, nevyhlo se to ani Nokii. Nokia má naopak jednu skvělou funkci - zapnutí větší citlivosti displeje. Díky tomu jde ovládat i v rukavicích. V zimě se to může hodit. :)

Narozdíl od G300 nemá Lumia 520 blesk u fotoaparátu, nemá podsvícená senzorová tlačítka pod displejem, nemá kompas a nemá notifikační diodu. Pro Nokii hraje zase dvoujádrový procesor a větší vnitřní paměť 8 GB. Tady ale doplním, že na paměťovou kartu v Nokii nejdnou instalovat aplikace. Je tam jen pro multimédia (fotky, hudba) a dají se na ni nahrát mapy pro Nokia navigaci.

Jinak nedávno dostala Lumia 520 aktualizaci Amber, která vylepšuje a přidává některé funkce. Konečně už jde spustit FM rádio, je možné upravovat barevnost displeje atd.

Podrobné parametry:
Spoiler: zobrazit obsah
Nokia Lumia 520

Oficiální stránky: http://www.nokia.com/cz-cs/telefony/tel ... cke-udaje/

Technické parametry:

Rozměry:
délka 119,9 mm, šířka 64 mm, tloušťka 9,9 mm
hmotnost 124 g

Provedení:
monoblok
hardwarová tlačítka pro ovládání hlasitosti, spoušť fotoaparátu, vypínací tlačítko

Displej:
4 " IPS s rozlišením 800 x 480 (WVGA)
poměr stran 15:9, hustota pixelů 235 ppi, 16 M barev (24 bit)
zvýšená citlivost na dotek

Procesor:
Qualcomm Snapdragon S4
Dvě jádra 1 GHz

Paměť:
RAM 512 MB
vnitřní paměť 8 GB
slot na microSD karty (max. 64 GB)
zdarma 7 GB v cloudu

Fotoaparát:
5 Mpx, automatické ostření

Video:
Hlavní: HD 1280 x 720 px, 30 snímků za sekundu, 4 x zoom,

Čidla a snímače:
akcelerometr, čidlo okolního světla, čidlo přiblížení

Konektory:
micro SIM, microUSB, AV (audio 3,5 mm), systémový micro-usb-b

Připojení:
USB 2.0, Bluetooth 4.0, Wi-Fi 802.11 b/g/n

Data:
WCDMA 900, 2100 Mhz (max. rychlost HSDPA DL 21,1 Mb/s, HSUPA UL 5,76 Mb/s)
GSM 850, 900, 1800, 1900 Mhz (max. rychlost EGPRS DL 236,8 kb/s, UL 236,8 kb/s)

Baterie:
kapacita 1430 mAh, napětí 3,7 V, vyměnitelná

Obsah balení:
Nokia Lumia 520, nabíječka micro USB AC-20, baterie 1430 mAh, nabíjecí a datový kabel CA-189CD, Headset Nokia WH-108, Quick guide

Ostatní:
GPS, FM rádio
Máš nápad na zlepšení SmartFóra? Napiš svůj návrh do příslušné sekce. :)

Uživatelský avatar
mitsuu84
Příspěvky: 9831
Registrován: 24. 4. 2013 13:09
Zařízení: Samsung Galaxy Note 9
Firmware: Android 9
Operátor: Vodafone
Bydliště: Jihomoravský kraj :)
Kontaktovat uživatele:

Re: Nokia Lumia 520

Příspěvek od mitsuu84 »

Jen přidám že Nokia Lumia 520 je vůbec nejprodávanějším výrobkem,který používá jakoukoliv verzi operačního systému Windows.Poráží tak jakékoliv PC i jakýkoliv tablet ;)
Samsung Galaxy Note 9

T-Mobile G1LG Optimus OneHTC Evo 3DHuawei Ascend Y300Huawei Honor 2Huawei Honor 3CSony Xperia Z UltraHonor 4XAlcatel 6045Y (5.5")Lenovo A6000LG F60VF Smart Prime 6LG G3Sony M2MS Lumia 550Sony Z3Alcatel 6039YLenovo K6 NoteXiaomi Note 4

Uživatelský avatar
Exp
Příspěvky: 5528
Registrován: 24. 10. 2012 20:00
Zařízení: Samsung Galaxy A40
Firmware: Android 9

Re: Nokia Lumia 520

Příspěvek od Exp »

:) Pěkná statistika. Na Heuréce je v oblíbenosti na 8. místě ze všech mobilů.

Další info. Rádio nehraje bez připojených sluchátek. Na druhou stranu je fajn, že hraje aspoň se sluchátky. Ještě nedávno rádio nešlo spustit vůbec (funkční po aktualizaci Amber).

Lumia 520 obsahuje navigaci Here Drive od Nokie. Licence na hlasovou navigaci je ale u tohoto modelu jen na Českou republiku a Slovensko. Mapy se stahují po spuštění a navigace funguje offline. Dokoupení hlasové navigace pro celý svět stojí cca 400 kč.

Telefon dostane začátkem příštího roku upgrade na Windows Phone 8.1.
Máš nápad na zlepšení SmartFóra? Napiš svůj návrh do příslušné sekce. :)

Uživatelský avatar
mitsuu84
Příspěvky: 9831
Registrován: 24. 4. 2013 13:09
Zařízení: Samsung Galaxy Note 9
Firmware: Android 9
Operátor: Vodafone
Bydliště: Jihomoravský kraj :)
Kontaktovat uživatele:

Re: Nokia Lumia 520

Příspěvek od mitsuu84 »

Koukám že tě Lumia docela zaujala co?Teda spíš systém v ní :D
Samsung Galaxy Note 9

T-Mobile G1LG Optimus OneHTC Evo 3DHuawei Ascend Y300Huawei Honor 2Huawei Honor 3CSony Xperia Z UltraHonor 4XAlcatel 6045Y (5.5")Lenovo A6000LG F60VF Smart Prime 6LG G3Sony M2MS Lumia 550Sony Z3Alcatel 6039YLenovo K6 NoteXiaomi Note 4

Uživatelský avatar
Exp
Příspěvky: 5528
Registrován: 24. 10. 2012 20:00
Zařízení: Samsung Galaxy A40
Firmware: Android 9

Re: Nokia Lumia 520

Příspěvek od Exp »

Určitě ano. Už jen proto, že je to nejlevnější Nokia s Windows Phone 8. A taky první mobil s tímto systémem, který se mi dostal do ruky a můžu ho otestovat (když teda nebudu počítat prohlížení v prodejnách apod.). :)

U této Nokie mi vadí pár věcí, ale předokládám, že vyšší modely to budou mít vyřešené. Jak už jsem psal, senzorová tlačítka nejsou podsvícená. Dá se na to sice zvyknout a lovit to ve tmě poslepu, ale není to úplně ono. Dál chybějící blesk u foťáku. A taky ten zkosený zadní kryt (horší držení v ruce).
Pak displej. Možná kdo přejde z nějakého horšího telefonu, tak bude z displeje nadšený, ale já když denně používám G300, tak ty rozdíly vidím. Na G300 je displej prostě lepší a jakmile si jednou zvykneš, tak na horší se pak vrací těžko. Na sklíčku displeje se navíc všechno odráží. Dalo by se to používat jako zrcátko. :)
Další věc, co podle mě není moc dobře vyřešená, je umístění hlasitého repráčku. Je na zadní straně v pravém dolním rohu. Bohužel v tak nešikovné poloze, že třeba při hraní her a držení telefonu na šířku oběma rukama si ho skoro vždycky zakryju a zvuk je pak špatně slyšet. Nebo třeba při položení na postel nebo do něčeho měkčího.

Naopak co se mi líbí...u černé varianty pogumovaný zadní kryt. Hardwarové tlačítko spouště foťáku. A dostatečně hlasitý a kvalitní výstup ze sluchátka při telefonování (je o dost lepší než u G300). A taky design, ale na to bude mít každý vlastní názor. :) Co mě taky překvapilo, tak kvalitní krabička, ve které je telefon zabalený. Ta je stejná pro všechny lumie. Ale to je jen taková blbost.
Včera jsem taky krátce otestoval Nokia navigaci (Here Drive) a ta je perfektní. Oproti mému oblíbenému MapFactor Navigatoru v Androidu je o hodně lepší a má spoustu užitečných funkcí. Hlasové povely oznámí nějakou akci v dostatečném předstihu, při zpomalení na křižovatce se mapa přiblíží, zobrazuje spoustu užitečných míst (pošty, bankomaty, obchody atd.). A funguje plně offline. Navigaci prostě není co vytknout. Navíc je v telefonu i aplikace na samostatné prohlížení stažených map (Here Maps), která funguje také offline.

O systému se trochu rozepíšu později. :) Snažím se pobrat co nejvíc informací, než ji budu muset vrátit.
Máš nápad na zlepšení SmartFóra? Napiš svůj návrh do příslušné sekce. :)

Uživatelský avatar
mitsuu84
Příspěvky: 9831
Registrován: 24. 4. 2013 13:09
Zařízení: Samsung Galaxy Note 9
Firmware: Android 9
Operátor: Vodafone
Bydliště: Jihomoravský kraj :)
Kontaktovat uživatele:

Re: Nokia Lumia 520

Příspěvek od mitsuu84 »

Tak ty tlačítka že nesvítí,by mě osobně zas nějak nevadilo.Ale ta LED dioda u fotáku jo.Nejde jen o focení ve tmě,ale kolikrát se hodí i jako svítilna v noci.
O tom mikrofonu mluvili aj ve video recenzi,že je docela blbě umístěnej
Já sem hodně zvědavej,jak zhodnotíš systém co do srovnání s androidem,plynulost,volná ram atd
Samsung Galaxy Note 9

T-Mobile G1LG Optimus OneHTC Evo 3DHuawei Ascend Y300Huawei Honor 2Huawei Honor 3CSony Xperia Z UltraHonor 4XAlcatel 6045Y (5.5")Lenovo A6000LG F60VF Smart Prime 6LG G3Sony M2MS Lumia 550Sony Z3Alcatel 6039YLenovo K6 NoteXiaomi Note 4

Uživatelský avatar
Exp
Příspěvky: 5528
Registrován: 24. 10. 2012 20:00
Zařízení: Samsung Galaxy A40
Firmware: Android 9

Re: Nokia Lumia 520

Příspěvek od Exp »

Ono to s těma tlačítkama na jednu stranu není zas až tak velkej nedostatek, ale není to tak pohodlný na používání. Ve tmě tlačítko někdy napoprvé netrefím a musím ťukat znovu. :) Tlačítka mají naštěstí aspoň vibrační odezvu, takže se dá řídit i podle toho.

S tou svítilnou máš pravdu. Ten blesk tam chybí. Navíc co jsem se díval, tak ve Store jsou aplikace na svícení bleskem. Je škoda, že to tam Nokia nedala. Údajně je to i proto, aby se nějak odlišil tento model od Nokie 620, která je dražší a blesk už má. Ale jinak jsou hardwarově skoro stejné. Ta 620 zase vůbec nemá rádio, má menší displej a slabší baterku. Navíc má ten blesk, přední foťák a NFC. Jinak úplně stejný procesor, ram, vnitřní paměť atd.

Jinak 520 se při zátěži vzadu v horní části docela zahřívá.
Máš nápad na zlepšení SmartFóra? Napiš svůj návrh do příslušné sekce. :)

Uživatelský avatar
Androidě
Příspěvky: 882
Registrován: 23. 9. 2013 18:45
Zařízení: Motorola Moto X
Operátor: Kaktus (by T-Mobile)
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nokia Lumia 520

Příspěvek od Androidě »

Tady je pěkné srovnání L520 vs. Y300 závěr ať si každý udělá sám.
http://www.mobinfo.cz/nokia-lumia-520-v ... y300-duel/ Oba telefony jsou ve své cenové třídě velmi dobré, záleží jen na uživateli který OS mu vyhovuje víc.
Motorola Moto X 2014 (2nd Gen.) 16GB

Uživatelský avatar
Exp
Příspěvky: 5528
Registrován: 24. 10. 2012 20:00
Zařízení: Samsung Galaxy A40
Firmware: Android 9

Re: Nokia Lumia 520

Příspěvek od Exp »

To srovnání není špatné, ale je tam pár nepřesností. Např. že v balení s Lumií není datový USB kabel, což je blbost. Kabel tam je. Dál se tam uvádí u Y300 baterka 1730 mAh. Na našem trhu je ale 1950 mAh. A nebo že Y300 sice má notifikační diodu, ale že ta funguje jen na signalizaci nabíječky. Ta přece upozorňuje i na zmeškané události ne? :)
Máš nápad na zlepšení SmartFóra? Napiš svůj návrh do příslušné sekce. :)

Uživatelský avatar
Androidě
Příspěvky: 882
Registrován: 23. 9. 2013 18:45
Zařízení: Motorola Moto X
Operátor: Kaktus (by T-Mobile)
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Nokia Lumia 520

Příspěvek od Androidě »

Jo je to starší a týkalo se to verze s slabší baterií, na evropském trhu má 1950mAh a notifikační LED signalizuje zmeškané události, jako hovory,sms atd.
Motorola Moto X 2014 (2nd Gen.) 16GB

Odpovědět