Přidej se

Jak udělat, aby flashka fungovala v Macu, Windows a v TV?

iPhone XS, XR, iPhone 8, 7, iPad, Watch a další Apple zařízení.
Soňa
Neregistrovaný uživatel

Jak udělat, aby flashka fungovala v Macu, Windows a v TV?

Příspěvek od Soňa »

Ahoj, 16 Gb flashku, kterou jsem normálně používala ve Windowsech a v TV, mi nefungovala na Macu. Tak jsem přes "diskovou utilitu" přeformátovala flashku na "exfat" a schéma jsem nechala na "mapa oddílů GUID". Pak mi nešla ve Windowsech a musela jsem ji přeformátovat na NTFS nebo na FAT32 s tím, že velikost tý flashky z 16 Gb byla 200M Mb. Tak jsem ji teda v Macu přeformátovala zpátky na "exfat" a schíma jsem dala na "Master Boot Record". Pak mi to fungovalo i v Macu i ve Windowsech, ale nepřečetla mi to TV. Poradí mi někdo, jak to udělat, aby flashka fungovala v Macu, Windowsech i v TV, prosím?

Uživatelský avatar
Exp
Příspěvky: 5528
Registrován: 24. 10. 2012 20:00
Zařízení: Samsung Galaxy A40
Firmware: Android 9

Re: Jak udělat, aby flashka fungovala v Macu, Windows a v TV?

Příspěvek od Exp »

Ahoj, musíš tu flashku naformátovat souborovým systémem, který podporují všechna 3 zařízení. :)

V té diskové utilitě:

Mac OS rozšířený (žurnálovaný) - formát jen pro Mac OS, Windows a TV ho používat neumí, takže ten ne :)
Mac OS rozšířený (velikost písmen,žurnálovaný) - stejné jako u předchozího

MS-DOS (FAT) - tímhle bych začal. Umí ho Mac OS, Windows a měla by ho umět i televize. Je u něj ale omezení maximální velikosti jednoho souboru na 4 GB. Takže třeba DVD film tam nenahraješ. Pokud by se po formátu změnila kapacita flashky na těch 200 MB jak píšeš, tak ji zkus naformátovat ve Windows na FAT32 (vyber výchozí velikost alokace).

ExFat - ten by byl nejlepší, umí ho Windows i Mac OS, není tam to 4 GB omezení souboru, ale jestli ho nepodporuje tvoje televize, tak s tím nic neuděláš. Jedině pořidit novou, která ho umí. :)

Volné místo - smaže oddíly, pak se disk nedá použít nikde

Windows NT Filesystem (tuxera NTFS) - tohle by byla taky možnost (pokud ho umí TV), ve Windows nebude problém (je pro něj výchozí), ale Mac OS ho umí jen číst (neumí zápis). Jde to ale obejít aplikací, která to povolí (např. Paragon NTFS, je sice placená, ale jde stáhnout 10 dení demo na vyzkoušení).
Máš nápad na zlepšení SmartFóra? Napiš svůj návrh do příslušné sekce. :)

Soňa
Neregistrovaný uživatel

Re: Jak udělat, aby flashka fungovala v Macu, Windows a v TV?

Příspěvek od Soňa »

Děkuju za odpověď :). Přeinstalovala jsem tu flashku na MS-DOS, jakmile vložím do Windows, chce to naformátovat, ale i když tam dám FAT32 nebo NTFS a je tam výchozí velikost alokace, tak to má jen tu kapacitu 200 Mb...Nevíte, co teď s tím?

Soňa
Neregistrovaný uživatel

Re: Jak udělat, aby flashka fungovala v Macu, Windows a v TV?

Příspěvek od Soňa »

Tak jsem to přeformátovala na MS-DOS a to schéma jsem dala na "Master Boot Record" místo "mapa oddílů GUID" a zatim to funguje na TV, Mac i Windows a má to svých 16Gb :). Děkuji moc za radu :).

Uživatelský avatar
Exp
Příspěvky: 5528
Registrován: 24. 10. 2012 20:00
Zařízení: Samsung Galaxy A40
Firmware: Android 9

Re: Jak udělat, aby flashka fungovala v Macu, Windows a v TV?

Příspěvek od Exp »

Super. :) Pro ten MS-DOS (FAT), exFAT nebo NTFS se používá "Master Boot Record" (=MBR) - patří to k sobě, je kompatibilní s Windows.

"Tabulka oddílů GUID" je jen pro novější Macy s procesorem Intel a "Mapa oddílů Apple" pro starší Macy s procesorem PowerPC (to je tam hlavně kvůli zpětné kompatibilitě). :)
Máš nápad na zlepšení SmartFóra? Napiš svůj návrh do příslušné sekce. :)

Odpovědět