Přidej se

Počítače PSION - Zkušenosti (Doplněny fotky!)

Libovolný pokec na jakékoliv téma
Odpovědět
Uživatelský avatar
Androidě
Příspěvky: 882
Registrován: 23. 9. 2013 18:45
Zařízení: Motorola Moto X
Operátor: Kaktus (by T-Mobile)
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Počítače PSION - Zkušenosti (Doplněny fotky!)

Příspěvek od Androidě »

Je zde nejaky fanda co se oblasti vyp. Techniky.pda a mobiku tyce.s xx ted uz letitými zkusenostmi?
Chystam se pres inzerat koupit Psion revo za super cenu v dobrem stavu a s veskerym prislusenstvim.
Legendarni 5mx je uz nemozne sehnat...neverili by jste kolik inzeratu kde jej ci revo lidi zoufale shani.jsem videl.

Info prozatím jen z Wikipedia, později přidám více.

Psion 5 and 5MX series 1997-1999
Obrázek

Psion REVO and REVO plus 1999-2001
Obrázek

Jen pro zajímavost, možná to víte ale dnes již mrtvý symbian pocházel z jádra systému Epoc32 který má kořeny právě v psionech
Ten systém byl na svou dobu jdinečný a výborný a běžel svižně i na 36Mhz které má právě revo, model 5 než mi ho z auta ukradli, jsem v roce 2001 míval takže vím jak systém šlapal....bohužel sdružení symbian pod taktovkou nokie ho poté v telefonech s prominutím doprasilo že nebyl rychlý a sekal se i na 200Mhz cpu.
Prostě použili jádro EPOCa 32 aniž by se namáhali s optimalizací a na to postupně nabalovali co to šlo a navíc systém byl stavěn na jeden hw jako je tomu dnes třeba u iOSu od apple.

Prostředí Epoc32 verze R5 co běžela v Psion REVO a byla vslatně poslední, je zde na screenech:
http://www.guidebookgallery.org/screenshots/epocr5
Psiony byly/jsou vlastně odpovědí anglánů na japonské databanky casio ovšem vybavenější, se synchronizací a víc se podobající prostředí stolních počítačů.

Více o psionech v tomto článku, výrobce později dělal i Psion NetBook
http://www.mobilmania.cz/clanky/kapesni ... -a-1103353

Tady jsou taky zajímavé články ohledně psionů, komunitní weby a fóra, se nechají vygooglovat:
http://www.mobilmania.cz/vysledky-vyhle ... px?q=Psion

Tento výrobce měl HPC jen okrajově, soustředil se většinou na průmyslové počítače, skenery atp. patrně jim ale ujel vlak, nestačil na konkurenci nebo to pro ně prostě nebylo zajímavé...psiony byly hodně drahé stejně tak jako dnes apple či bb a tak výrobu těchto zařízení na přelomu roku 2001/02 zcela ukončil...je to škoda ti prcci měli něco do sebe a jejich používání bylo/je pohodlné a hlavně to jsou opravdu kapesní počítače, ne hloupé databanky casio, sharp a podobně....bylo by fajn kdyby vývoj a výrobu někdy zase rozjeli.

Nejsem si jist a nerad bych tedy šířil nepravdivé informace, ale má takový dojem že výrobce PSION vzala pod svá křídla americká motorola http://www.motorolasolutions.com/XU-EN/ ... c_id=psion ...v dnešní době slučování automobilek, výrobců mobilů či počítačů nic neobvyklého, jistý jsem si ale tím že kompletně převzali výrobce symbol...ten dělal čistě jen skenery, sám jsem ho na firmě jeden čas používal...když nám dávali nové bylo tam stále symbol ale vzadu logo a štítek motoroly..o fůzi se jeden čas myslím psalo.

Tak tohoto malého britského výrobce, skutečně převzala a za 200mil dolarů, koupila v roce 2012 společnost motorola.
http://en.wikipedia.org/wiki/Psion

Já se chystám sejít s pánem co právě revo v praze prodává, sice stále 3k ale kupodivu jej ještě má...jinak jsou inzeráty hlavně na trochu výkonnější 5kovou řadu okamžitě pasé...možná sleví při rychlém jednání.
Ono mít to ve firmením manovi, využití bych měl...psát si výkazy, kilometry, rozvozy spotřebu vše okolo auta a firmy...lepší jak poznámkový blok a díky klávesnici i jak smartphone, čistě jen na tyhle věci, protože klasické databanky snad uplně vymřely a datlování na cacitive screenu není to pravé....na média, hudbu a video jsou smarty boží ale na kancl. činnost nepoužitelné a zrůdnost n97 mini si kupovat rozhodně byt jsou po bazarech levné nebudu...jdnak se mi nelíbí a hlavně na tyhle věci opravdu barvu a žravost nepotřebuji.


EDIT:
Takže ta mašinka je už doma, pán za rychlé jednání slevil a tak mě komplet psion revo, sync. kolébka, adaptér, cd/diskety, manuály, kožené pouzdro to vše v krabici stálo nějakých 2.5k dobré 8-) ;)
Displej je monochromatický s 16 odstíny šedi (Greyscale) a má perfektní kontrast, rezistivní skvěle citivou dotykovou vrstvu, jen oproti 5 a 5MX, postrádá podsvícení a ovládá se bud prstem, nebo tenkým stylusem, co je zasunutý na pravé straně a celé revo je menší a lehčí...podsvícení oželím, rozměry jsou tak akorát a kontrast lepší jak u předchůdce, 5ku jsem měl než mi ji kdysi spolu s telefonem, ukradli z firemního vozu.
Napájecí adaptér dává 500mA a je to ještě poctivé trafíčko žádná pár gramová hračka u které bych měl strach že mi řachne, baterie uvnitř vzhledem k tomu že je mašinka víc jak deset let stará, kupodivu stále drží jde o Ni-Mh článek/články? možná to jsou dva tužkové akumulátorky nevím a mají snad 700mAh, pokd jednou doslouží snad nebude problém to nahradit, známý dělá v servisu a případně na něco přijde.
Na polsední fotce si všimněte efektně svítících LEDek při nabíjení...adaptér se připojuje na zadní hranu vpravo, do kolébky se dává revo rozevřené aby jste mohli i nadále s ním pracovat a zacvakne do konektoru dole.
Kabel je ukončen ještě sériovým porem RS232 nebo tak moc už se nepamatuji, takže rychlost nízká, nicméně na synch. pomocí dodaného sw tedy poznámek, dokumentů a tabulek z práce do PC stačí jsou to prakticky jen txt/doc soubory a na intenet byt to je přes kolébku nebo Irda a telefon možné, to v plánu používat nemám, byt by to chodilo.
Pokud jde o klávesnici je výborná podobná té co měl Psion series 5 či 5MX, tlačítka jsou vlastně takové kolébky a překlápí se do horní třetiny reagují tedy pouze tam...mě se angličani trefili do vkusu a problém nemám, vyhovuje mi to a psaní nečiní nejmenší problém.
Prostředí Epoc32 R5 co je v revu, je příjené pochopitelné na ovládání a z něj vychází symbian co používaly nokie, pokud jste někdy měli PDA/Telefon Nokia 9300i či větší 9500 s barevným displejem, vězte že je to velmi podobné, možná stejné.
Odezva kláves, není ani zřetelná ani nejistá, něco mezi ale jistotu máte, chová se tiše nic necvaká, klávesy nevynechávají a víte že jste ji stiskli...možná gumové membránky.

a tady inzerát přes který jsem revo pořídil
http://pocitace.hyperinzerce.cz/pda-poc ... uk9S53hZnS
Přílohy
Epoc32
Epoc32
Naposledy upravil(a) Androidě dne 29. 1. 2014 22:19, celkem upraveno 4 x.
Motorola Moto X 2014 (2nd Gen.) 16GB

michalkalensky
Neregistrovaný uživatel

Re: Počítače PSION - Zkušenosti (Doplněny fotky!)

Příspěvek od michalkalensky »

ve spoileru žádné fotky nejsou :(

Uživatelský avatar
Androidě
Příspěvky: 882
Registrován: 23. 9. 2013 18:45
Zařízení: Motorola Moto X
Operátor: Kaktus (by T-Mobile)
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Počítače PSION - Zkušenosti (Doplněny fotky!)

Příspěvek od Androidě »

Chvilku ted jsem je ořezával a postimage.org má nějaký výpadek, takže jistota je imageshack.us

Jinak ke klávesnici, protože nemá zřetelné cvaknutí ale i tak chod jistý to jsem psal, ted jsem udělal HR dole jsou dva otvory na kancl. spojku a současně se zapne, pak ještě jednou a flashka se naformátuje, moc jsem po nastavení nekoukal ale klávesy tedy jejich stisknutí je doprovázeno příjemný lupnutím takže jistota stisku je tak stoprocentní.

EDIT:
:arrow: Slíbené fotky ve spoileru: ;)
Spoiler: zobrazit obsah
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Obrázek
Motorola Moto X 2014 (2nd Gen.) 16GB

Uživatelský avatar
Exp
Příspěvky: 5528
Registrován: 24. 10. 2012 20:00
Zařízení: Samsung Galaxy A40
Firmware: Android 9

Re: Počítače PSION - Zkušenosti (Doplněny fotky!)

Příspěvek od Exp »

Tak to byla rychlost. :) A sleva super. Já s těmato počítačema zkušenost nemám žádnou a ani toho výrobce neznám. Z těch obrázků to vidím poprvé. Ale vypadá to dobře. Ta klávesnice na pohled výborná. :) Být tebou, tak tento kousek opatruju jako oko v hlavě. Vypadá to na hodně zachovalej kus, máš dokumentaci a další věci. Za pár let ta cena může dost poskočit nahoru.
Máš nápad na zlepšení SmartFóra? Napiš svůj návrh do příslušné sekce. :)

Uživatelský avatar
Androidě
Příspěvky: 882
Registrován: 23. 9. 2013 18:45
Zařízení: Motorola Moto X
Operátor: Kaktus (by T-Mobile)
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Počítače PSION - Zkušenosti (Doplněny fotky!)

Příspěvek od Androidě »

No je to opravdu komplet, jako přímo koupené se vším všudy.
Pokud jde o stav tak těch 90-procent, vnitřek a displej absolutně netknutý, klávesnice používáním trochu lesklejší, zkrátka standart.
Vnější strana krytu nese drobné asi dvě ošoupaná místa, vinou té kořenkové kapsičky/pouzdra...vnitřek není zcela hladký a ten šev nebo co to je to trochu ošoupal ale nic tragického...dám ještě pár fotek.
Stránek které se Psiony zabývají stále několik je hlavně EN ale české jsem našel tři weby, lokalizace komplet nebo malá je volně ke stažení, dnes jsem koupil za 300kč redukci RS232 to USB protože má deska jiš RS konektor nemá.

Ted zbývá to nejhorší, instalovat synchr a zálohovací programy tedy PsiWin a PsionBackup, podle všeho ve verzi 2.3.3 jedou od 98 přes XP až po vista takže na Win7 dle reakcí také, ale jen na 32bit verzi...mám bohužel x64 a s tou si ani v režimu kompatibility nerozumí...v době vydání ještě snad ani nebyly, řešit se to dá přes VirtualBox tak se do toho pustím a uvidíme.

EDIT:
Tak ten VirtualBOX je naprosto o ničem, jako emulace funguje v pohodě na Athlon X2 64 s 4GB RAM bleskově stejně tak nabíhání systému, ale je problém s COM a USB porty a to já potřebuji především, zkusím ještě XP Mode od MS a v nejhorším případě nahodím na druhý disk instalaci XP, na ten systém rád vzpomínám a nevylučuji že ho budu zase nějakou dobu používat jako primární os...Win7 jsou fajn ale chybí mi elegance a čistý styl, jsou to trochu omalovánky a vzhledu XP nemohu docílit...

EDIT2: :arrow:
Takže jsem zprovoznil na win7 ultimate onen xp módě od Microsoftu a Revo se připojilo na první pokus, naprosto parádní nahrál jsem kompletní češtinu a par užitečných programu proste paráda.
Pokud jde o XP módě tak vážení takhle ma vypadat skutečná emulace Microsoftu patří obrovsky dík fakt úžasná práce jejich programátorů rad budu v xp zase po letech pracovat jak už jsem zmínil a přitom budu v bezpečí protože na pozadí fax háji klasika Win 7.
Možná by trosku reakce mohly byt rychlejší není to pomalé to ne ale něco málo by se mohlo zlepšit možná si pohrát s grafikou a tak to později hlavně ze je ta koupena redukce seriál to USB již plné funkcni a mám do psionu plny přístup.

Samotné prostředí komunikačního programu PsiWIN 2.3.3 vypadá, viz. spoiler
Spoiler: zobrazit obsah
Obrázek

Obrázek


photo sharing
Jinak k psionum obecně, zde mrkněte na videorecenzi Psion 5
http://www.google.cz/url?sa=t&rct=j&q=& ... 4564,d.Yms všimněte si mj. že displej má o trochu horší kontrast což částečně kompenzuje podsvícení/zelené, revo má lcdčko novější typ, podsvícení mu ale schází.

Stránka ze které video pochází se psiony zabývá trochu více a nejen jimi:
http://sciuridae.co.uk/psion_hanheld_pcs.htm

Pokud jde o rozdíly mezi Psion series 5 a Psion REVO, tak vězte že revo je trochu menší tak o třetinu, zmíněný kontrastnější displej bez podsvícení, nemá slot na CF karty jinak je hw tedy cpu a ramka shodné.
Klávesnice jak je na videu krásně vidět je přesná kopie těch z notebooků akorát výrazně menší samozřejmě, tlačítka se tisknou uprostřed po clé ploše, revo ji má kvůli uspoře místa řešenou tak že se tiskne jen horní třetina, není ale jediný problém si na to zvyknout.
Dalším rozdílem je že 5ka má baterie pod krytkou, můžete vložit klasiku AA Alkalické nebo dobíjecí Ni-Mh dobíjí se v externí nabíječce kterou dnes už koupíte v každém elektru.
Revo má v sobě zabudované dva mikročlánky AAA každý o kapacitě 700mAh a běžně je vyměnit nelze.

Zde jsem našel názorný návod, jak REVO rozebrat, hlavně při výměně článků za nové, je fajn že angličani použili prakticky klasické AAA mikročlánky jsou pouze spájené a šikovný el. technik si s tím poradí za čtvrt hodiny.
Původní baterie stále drží, trochu se vybíjí ale nic tragického, na to že jsou staré víc jak deset let je to slušné, články budou myslím dost kvalitní...až bude samovybíjení víc než rychlé není problém koupit klasické dobíjecí kdekoliv a připájet je.
http://www.r3uk.com/index.php/tech-tips ... eplacement
Každopádně vzhledem k tomu že články jsou ještě starší technologie Ni-Mh je třeba se o ně trochu starat, takže jednou za čas vybít co to půjde a naplno třeba řes noc nechat na nabíječce.
Já se na to chystám nicméně trápím evo jak můžu a stále jsem od posledního nabití na 70ti procentech no....jinak výdrž těchle prcků je okolo měsíce.



EDIT:
Tady je pekne srovnani Psion 5 a HPC Hp Jornada s barevnym cstn displejem http://www.psionweb.com/clanek/psion-5/ ... ionem-revo


Osobne si myslim ze je velka skoda ze je tento koncept mrtvy....tyhle micro ci mini notebooky byly nahrazeny notebooky id 10" vyse s mizernou vydrzi obrimi rozmery a vysokou vahou.
Navic od desitek ntb vetsina vyrobcu zcela opustila a mensi strije s 5-7" jsou pouze low tablety.v soucasnosti tedy vidim mezeru kterou by idealne zsplnilo hpcko rozeviraciho konceptu s plnou ale zmensenou verzi ntb key barevnym displejem a os android win ci.
Doufam ze vyrobcum dojde a vzhledem poptavce zareaguji.....smartphony s key nejsou a notebooky velke.


Tady mate velmi solidni a podrobnou recenzi Psion 5 http://www.psionweb.com/clanek/psion-5/ ... ionem-revo
Jen pro info.pred lety byla technologie pametovych bunek/cipu proti dneskuvjeste v plenkach takze vnitrni pameti byly RAM a neustale tak zavisle na napajeni.
V pripade vybiti jsou vsak zalohovane knoflikovym litiovymclakem a mozna i kondrnzatorem.
Motorola Moto X 2014 (2nd Gen.) 16GB

wiston
Neregistrovaný uživatel

Re: Počítače PSION - Zkušenosti (Doplněny fotky!)

Příspěvek od wiston »

Ahoj,

měl bych dotaz. Mám doma Psion 5MX Pro a rád bych ho nějakým způsobem připojil na internet. Nemá někdo zkušenosti s tím, jak to provést? Nedá se např. sehnat 56kb modem s redukcí na Ethernet? Nebo podobné relativně snadné řešení?

Díky!

Michael99
Příspěvky: 1
Registrován: 24. 6. 2018 18:23
Zařízení: Samsung s7 edge

Re: Počítače PSION - Zkušenosti (Doplněny fotky!)

Příspěvek od Michael99 »

Ahoj všem, chtěl bych Vás poprosit o radu....mám nově Psion 5MX a za boha se mi nedaří nainstalovat žádný program s koncovkou .sis
O instalaci se pokouším přes ikonu Add/remove...následně vyberu o jaký program se má jednat...v mém případě jsem zkoušel Imaging by FreEPOC 1.00 (prohlížeč obrázků) nebo goby 1.01 (emulátor gameboye). Následně kliknu na tlačítko Add new..a otevře se okno kde je Name, Folder a Disk. U name mám "(No files)", Folder "Documents" a Disk "C". Když dám OK, tak mi to vypíše hlášku "No filename entered".
Zkoušel jsem tedy vytvořit na "céčku" v Documents složku, která se jmenovala stejně jako program který chci nainstalovat a do této složky dokonce zkopíroval instalační soubor. Následně v Add program už obsahuje název souboru a namísto "No files" tam je Imaging.sis....stejně tak jsem zvolil cestu k adresáři "Documents\Imaging...ale i přes to po stisku ok vše končí hláškou "Folder not found".
Už jsem z toho na prášky....mám tuhle mašinku 2 týdny a žádný posun...všechna fóra mrtvá...
Předem děkuju za radu.

Odpovědět