Přidej se

Linux na desktopu

Libovolný pokec na jakékoliv téma
Odpovědět
Uživatelský avatar
Exp
Příspěvky: 5528
Registrován: 24. 10. 2012 20:00
Zařízení: Samsung Galaxy A40
Firmware: Android 9

Linux na desktopu

Příspěvek od Exp »

Nejoblíbenější systém tady na fóru je Android, který vychází z Linuxu. Je tady někdo, kdo používá Linux i jako hlavní OS na PC?

Já jsem nedávno po delší době zase zkoušel aktuální verze a konkrétně třeba poslední Mint s Mate mě hodně překvapil. Všechno dobře vyladěné a rychlé a navíc pro mě lepší prostředí než třeba Unity u populárního Ubuntu. Ve spojení s Chrome a Google Apps nebo online službami od Microsoftu docela fajn systém, navíc s 5 letou podporou.

Jaké máte zkušenosti, jakou distribuci nejraději? :)
Máš nápad na zlepšení SmartFóra? Napiš svůj návrh do příslušné sekce. :)

Uživatelský avatar
maxXx
Příspěvky: 376
Registrován: 22. 11. 2013 23:45
Zařízení: Xiaomi Mi A1
Firmware: Lineage OS
Operátor: Tesco Mobile
Kontaktovat uživatele:

Re: Linux na desktopu

Příspěvek od maxXx »

Mno v práci jsem nucen používat Linux jako hlavní OS, na pracovním počítači (k tomu využívám i malý pracovní notebook s Windows7), doma mám Windows 8.1/10, takže já jsem opravdu multiplatformní. :D

Pravdou je, že linux se posouvá mílovými kroky ku předu. Distribuce vycházející z Ubuntu/Debianu jsou opravdu použitelné pro kohokoliv.
Ubuntu/Kubuntu - univerzální a velmi moderní - Kubuntu navíc teď překvapilo novým KDE
Linux Mint - je pro všechny kterým přímý směr Ubuntu distribucí nevoní, ale je stejně ne-li lépe vyladěný.
Elementary OS - taktéž vychází s Ubuntu a je fakt nádherné, prozatím to ale nemají moc vyladěné.

Já osobně na pracovním PC využívám Arch Linux s grafickým prostředím mate, líbí se mi představa "poskládej si sám".
A hlavně pro mou práci důležité rolling release updaty.

O nasazení doma jsem nikdy nepřemýšlel, protože si ještě docela rád zahraju nějakou tu hru a na linuxu to pořád ještě není ideální i když Steam hodně rozvířil vody. Doma mi linux beží jen na mini PC připojeném k televizi (vlastní sestavení Archu) a na NAS serveru (Synology s .deb balíkovacím systémem).

Takže já nejraději Arch Linux, ale kdybych měl doporučit, tak dneska doporučím Linux Mint. :)
A šestého dne bůh řekl: "not enough mana"...

[ROM] AOSP MOD [B209] - Více o Androidu a mé práci najdeš na mém blogu maxXx.cz

- zde na fóru si všichni tykáme

Uživatelský avatar
gln
Příspěvky: 8
Registrován: 7. 2. 2013 0:47
Zařízení: Huawei Ascend P7

Re: Linux na desktopu

Příspěvek od gln »

Ahoj všem...

Tak tedy. Já doma, ke vší spokojenosti, používám na svém notebooku linuxovou distribuci Mageia 5, 64-bitovou verzi, s grafickým prostředím KDE. Jsem naprosto spokojený distribuce je podle mne dobře odladěná, fajn se s ní pracuje. I přes svůj celkem pokročilejší věk jsem v této oblasti pořád "mlaďochem", nováčkem - a Mageia je díky své jednoduchosti určena "právě nám"... ;-)
Předtím jsem měl nainstalovánu Mageiu 2 a 3, tam jsem trošku bojoval, zejména na dvojce.
Na notebooku, který jsem měl ještě předtím jsem provozoval od verze 2009 Mandriva Linux, v 32-bitové podobě, opět s KDE. Mandriva byla moc fajn... Vzpomínám na ni rád. Notebook doteď používá kamarádka.
No, a v práci je to jinak. Tam na pracovní stanici, kterou používáme, jede Windows. Jsem malý pán a tak s tím nic nenadělám... :-D Tož tak...

Jirka.
Mors omnibus communis...

Uživatelský avatar
Exp
Příspěvky: 5528
Registrován: 24. 10. 2012 20:00
Zařízení: Samsung Galaxy A40
Firmware: Android 9

Re: Linux na desktopu

Příspěvek od Exp »

Mandriva byla úplně první distribuce, kterou je zkoušel. Ale to už je hodně dávno. Někdy v roce 2006. :)

Teď o víkendu jsem testoval nejnovější Mint s Xfce. Rychlost a prostředí výborný. Stačí mu jen 512 MB RAM. :)
Máš nápad na zlepšení SmartFóra? Napiš svůj návrh do příslušné sekce. :)

Odpovědět